Przedszkole nr 427 "Kraina Radości"
w Warszawie

Innowacje

"ZIELONE FILTRY" - innowacja pedagogiczna

Łąka kwietna "Krainy Radości" - lipiec

Rozwijanie świadomości dzieci w obszarze ekologii i ochrony środowiska w roku szkolnym 2018/2019 miało swoje przełożenie na aktywne działania naszych milusińskich. Założone i pielęgnowane zostały kąciki kwiatów produkujących tlen, wspólnie z rodzicami prowadzone były warsztaty, a dzieci sadziły do gruntu młode szczepki kwiatów. Dzięki takim działaniom wzbogaciła się wiedza dzieci na temat konieczności dbania o czyste powietrze. Dzieci zainspirowane pomysłem założenia przedszkolnej łąki z radością podjęły pomysł. Wspólnie podjęliśmy decyzję o wyborze rodzaju łąki jaką dzieci chciałyby zobaczyć w otoczeniu przedszkola. Wybór padł na „tradycyjną łąkę polską.” Dzieci wyraziły życzenie, aby kwiaty były wysokie, żeby były różne i bardzo kolorowe. Panowie dozorcy przygotowali podłoże do wysiewu nasion i w pierwszych dniach maja nasiona zostały wysiane. Z niecierpliwością doglądaliśmy jak wzrasta nasza „łąka kwietna.”
„Co może łąka kwietna?”- dużym plusem takiej łąki jest mały nakład pracy pielęgnacyjnej (koszenie po przekwitnięciu roślin), natomiast efekt wizualno- dekoracyjny jest ogromny. Łąka kwietna sprzyja oczyszczaniu powietrza z zanieczyszczeń komunikacyjnych, a dzieje się tak dlatego, ponieważ łąki zatrzymują i wiążą szkodliwe pyły. Kwiaty rosnące na łące mają rozbudowany system korzeniowy, co sprawia że rośliny są odporne na suszę. Natomiast w czasie deszczu potrafią absorbować dwa razy więcej wody niż trawnik. Łąka także doskonale radzi sobie bez środków chemicznych, które zanieczyszczają glebę, powietrze i wodę.
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć pięknej „Łąki kwietnej Krainy Radości” i oczywiście do podziwiania naszej łąki, która tak wspaniale prezentuje się przed wejściem głównym do przedszkola.

Galeria naszej kwitnącej łąki - czerwiec

 

Przedszkolne łąki kwietne

To kolejna z propozycji mająca na celu poprawę jakości powietrza w najbliższym otoczeniu Przedszkola nr 427 „Kraina Radości". „Co potrafi łąka kwietna?”
To doskonały filtr, który nawilża powietrze i oczyszcza je z pyłów. Nie zapominajmy o wrażeniach estetycznych cieszących oczy i o zapachu kwiatów polnych. Pragnę zachęcić do zakładania łąki kwietnej nawet na małej przestrzeni ogrodu przedszkolnego (wersja mini).
Roślinna bioróżnorodność jest bardzo pożądana, a łąka ma nam do zaoferowania całą gamę wspaniałych kwiatów. Wielu naszych przedszkolaków nie widziało jeszcze kwitnącej łąki. Niewątpliwą zaletą łąki kwietnej jest także niski koszt jej utrzymania. Nie trzeba jej kosić tak często jak trawnika, rośliny rosną blisko siebie tworząc zwartą sieć korzeni i dobrze absorbują wilgoć.
Jeżeli dysponujecie choćby niewielką wolną przestrzenią, spróbujcie założyć łąkę kwietną. Nawiązaliśmy kontakt z firmą zajmującą się zakładaniem łąk i udzielaniem niezbędnych instrukcji dla stawiających pierwsze kroki w takim przedsięwzięciu. Jesteśmy po pierwszym spotkaniu, mamy ustalony kierunek działań, dokonaliśmy wyboru zestawu nasion siewnych, ziemia pod wysiew nasion została przygotowana należy ją tylko rozdrobnić. Omówiliśmy również pomysł na założenie łąki, na której będą rosły kwiaty leśne np. barwinek. Ten ostatni pomysł powstał z myślą o zagospodarowaniu terenu mało nasłonecznionego. Zainteresowane przedszkola lub osoby prywatne mogą założyć w/w łąkę w ogródku obok domu, w donicach na tarasach czy na balkonach.
Zapraszam wszystkich zainteresowanych podejmowaniem działań mających na celu polepszenie jakości powietrza do przyłączenia się do realizowanej w Przedszkolu nr 427 „Kraina Radości” innowacji pedagogicznej „Zielone filtry.”

W celu uzyskania szczegółowych informacji zapraszam do kontaktu droga mailową:
zielonefiltry.beata@gmail.com

Autorka innowacji pedagogicznej „Zielone filtry”
Beata Kozłowska

"Zielone filtry" - innowacja pedagogiczna

W roku szkolnym 2018/ 2019 w Przedszkolu nr 427 „Kraina Radości” realizowana jest innowacja pedagogiczna „Zielone filtry”, która jest równocześnie ogólnopolską akcją o treściach ekologicznych. Smog, to tematyka szczegółowa, której dotyczy innowacja. W każdej sali w naszym przedszkolu znajdują się kąciki z kwiatami, a rosnące tam rośliny cechuje zdolność do „produkowania” tlenu oraz pochłaniania toksyn z powietrza. Zachęcam wszystkie nauczycielki przedszkoli, które uczestniczą w naszej akcji oraz rodziców dzieci do wzbogacania grupowych kącików „Zielone filtry”. Proponuję także zorganizowanie miejsc na podobne rośliny we własnych mieszkaniach. Do kwiatów o w/w właściwościach należą np.: storczyk, paproć, skrzydłokwiat, aloes, sansewieria, grudnik, grubosz drzewiasty zwany „drzewkiem szczęścia”, szeflera. Zainteresowanie zaproponowaną przez nasze przedszkole akcją stale rośnie. Z radością informuję, że do innowacji pedagogicznej „Zielone filtry” dołączyły przedszkola w Białymstoku, Zabrzu, Zduńskiej Woli, Stalowej Woli, Szamotułach, Rachcinie i w Warszawie.

 

DRODZY RODZICE
„Tu oddychasz pełną piersią”
Zapraszam, do podawania nazw miejscowości wolnych od smogu, które proponujecie Państwo odwiedzić w myśl hasła: „Tu oddychasz pełną piersią.” Podawane propozycje miejsc na wypoczynek będą umieszczane na mapie Polski znajdującej się w holu kącika czytelniczego, stając się inspiracją do planowania wyjazdów weekendowych lub dłuższego wypoczynku z dziećmi.

Autorka innowacji pedagogicznej
„Zielone filtry”
Beata Kozłowska